Reelika Holtsmeier, Aleksandr Tishkov ja Jegor Wegner “Sisemine tuli”
Kolme noore kunstniku ühisnäituse „Sisemine tuli“ korraldamise idee sai alguse vestlusest elu sügavamatest tagamaadest ning on inspireeritud Carlos Castaneda loomingul põhinevatest õpetustest ning tavareaalsusest erineva, teise reaalsuse tunnetamisest.
Ühtlasi on noored kunstnikud ammutanud loometoitu ka Juhan Liivi luulest. Holtsmeieri, Tishkovi ja Wegneri sõnul väljendatakse oma töödes vaimupotentsiaali, mis avaldub läbi sisemise põlemise. Töödes kujutatakse tundmusi, mis hakkavad hingama pinnal ja selle all, seistes silmitsi tundmatuga oma hirmude ja ihade ületamisel ning enese sügavamal ja uutmoodi tajumisel.
Jegor Wegner, Aleksandr Tishkov ja Reelika Holtsmeier “Soojus”
Reelika Holtsmeier, Aleksandr Tishkov ja Jegor Wegner ”Sisäinen tuli”
Kolmen nuoren taiteilijan Sisäisen tuli -yhteisnäyttelyn idea syntyi syvistä elämää koskettavista keskusteluista sekä Carlos Castanedan teoksiin perustuvista opetuksista ja arkitodellisuudesta poikkeavan toisen todellisuuden tunteesta.
Lisäksi nuoret taiteilijat saavat innostusta myös Juhan Liivin runoudesta. Holtsmeierin, Tishkovin ja Wegnerin töissä on hengenpotentiaalia, joka tulee ilmi sisäisen palamisen kautta. Teoksissa kuvataan tunteita, jotka alkavat hengittämään pinnalla ja sen alla kohdaten tuntematonta pelkojen ja halujen ylittämisessä sekä tajuten itsensä syvemmin ja uudella tavalla.
Jegor Wegneri kontseptsiooni põhimõtteks on Ela julgelt! „Sihtmärgiks on näidata oma rikkaliku sisemise maailma triibulisuse, loogilise mõtteviisi magusat põhja ning panna teisi põlema,“ selgitab Wegner.
Aleksandr Tishkovi jaoks on visuaalne osa ebapiisav, et objekte täielikult mõista või tajuda – tähtis on mõista ka neid ka puudutuse ja kompamise abil. Seetõttu annavadki tema teosed külastajale võimaluse olla osaleja otse kunstniku töödes.
Reelika Holtsmeier ei loo oma töid kunsti pärast, pigem vajadusest jagada maailmaga oma mõtteid … rääkida lihtsatest asjadest: elust, ilust, armastusest, surmast ja kõigest, mis neid omavahel ühendab. „Ja sealjuures püüdmata vähimalgi määral seda kõigutada välisest aktsepteerimisest või hukkamõistust,“ lisab Holtsmeier.
Väljepaneku mõte on avardada meeli. Ühtlasi on esitamisel ka mõned teosed, kus on leidnud aset virgumine läbi ego minetamise ning koos loomise. Mõte sai inspireeritud kunstnike, Andy Warholi ja Jean Michael Basquiat’i ühisloomingust.
Kõik õpivad praegu Tartu Kõrgemas Kunstikoolis erinevatel erialadel: Jegor Wegner astus sügisel meediaosakonda, Reelika Holtsmeier õpib teise kursusel mööblidisaini ja restaureerimist ning Aleksandr Tishkov on neljanda kursuse skulptuuri osakonna tudeng.
Jegor Wegnerin periaatteena on ”Elä rohkeasti!” ”Päämääränä on tuoda julki oma sisäinen maailma raidallisen, loogisen ajatustavan makeaa pohjaa sekä sytyttää toisia palamaan”, kertoo Wegner.
Aleksandr Tishkovin mielestä visuaalinen osa on riittämätön, että ymmärtää kohteita täydellisesti. Tärkeää on ymmärtää niitä myös kosketuksen ja haparoinnin avulla. Siksi hänen teoksensa antavat katsojalle mahdollisuuden olla osallisena suoraan taiteilijan töissä.
Reelika Holtsmeier ei tee taidetta taiteen vuoksi, vaan enemmänkin tarpeesta jakaa omia ajatuksia – puhua yksinkertaisista asioista, elämästä, kauneudesta, rakkaudesta, kuolemasta ja kaikesta, mikä niitä yhdistää. ”Yritän olla vaikuttamatta katsojan hyväksyntään tai tuomioon”, Holtsmeier lisää.
Näyttelyn tarkoitus on avata aisteja. Samalla esillä on myös teoksia, jotka ovat syntyneet oman egon kadottamisen kautta yhteistyönä. Ajatus sai vaikutteita Andy Warholin ja Jean Michael Basquaitin yhteistyöstä.
Kaikki taiteilijat opiskelevat Tarton taidekorkeakoulussa. Jegor Wegner aloitti medialinjalla, Reelika Holtsmeier on toisen vuoden huonekalulinjan opiskelija ja Alksandr Tishkov on neljän vuoden kuvanveistolinjan opiskelija.