Sõprusmuraal

Sõprusteemaline muraal sünnib Tartusse Soome ja Eesti noortega septebri alguses 2022. Koht on Sõpruse silla all (Rimi poolne ots, pilt manuses) Projekt sisaldab nii füüsilise maalitava muraali kui ka sellesse lisatud reaalsuse (augmented reality) elemente ehk kui muraali vaadatakse mobiilse seadmega, saab näha muraali idee tutvustavat materjali ja teavet tegijate kohta ning muud kunstilist materjali.

Lisaks dokumenteerivad noored projekti video kujul ja tegevad sellest sotsiaalsemeedia kampaania, milles esitletakse kuidas muraal tehti. Sotsiaalse meedia kaudu otsitakse ka mujal Euroopa Liidu alal olevaid tänavakunstiga tegelevaid noortegruppe ning soovitakse teha nendega koostööd edaspidi.

Lisaks on muraal edaspidi noorte “teavetetahvliks”, sinna on võimalus lisada QR-koode, mille kaudu saab vaadata noorte enda tehtud sisu (muusikat, luuletusi, pilte).

Tänavakunstiteos on osa Tampere ja Tartu sõpruslinnade juubeliaasta üritusi. Tampere ja Tartu sõlmisid 30 aastat tagasi koostöölepingu, lisaks 1997 avati Tartus Tampere Maja, mis on mõlema sõpruslinna koostöö- ja kultuurikeskus.

Sihtasutus Tampere Maja on projekti koordinaator, aga sellesse on kaasatud Tartu linna Noorsootöö keskus ja Tamperest mittetulundusühing SirkusRakkausPumPum.

Noored teostavad muraalid nii Tamperest kui ka Tartust pärit olevate professionaalsete kunstnike juhendamisel. Tartu linn on kuulus oma tänavakunstist, kus on alguse saanud tähtis muu hulgas tänavakunstifestival Stencibility. SirkusRakkausPumPum on noortega tegelev kultuuriühing, mille üks tegevussuund on just tänavakunst.

Muraal töötab noorte „teate tabelina” ehk kui nendel tekkib luuletusi, videosid, räpplugusid, muusikat – siis nad võivad lisada kokkuleppel muraalisse QR-koodi, mis enne vaadatakse üle aga siis laetakse meie kodulehele. Ehk muraali projekt töötab edasi…

Projekti teostajad

Tampere Maja
SirkusRakkausPumPum
Tartu Noorsootöö Keskus
Soome Instituut

Projekti toetajad

Operaatio Pirkanmaa
Tampere linn
Tartu linn
Tartu 2024
Soome Suursaatkond Eestis
Diggiloo
Euroopa Komisjon
FinTango

Ystävyysmuraali

Toteutetaan ystävyysaiheinen muraali Tarttoon suomalaisten ja virolaisten nuorten kanssa syyskuun alussa. Hanke sisältää sekä fyysisen katutaideteoksen tekemisen että siinä olevan lisätyn todellisuuden (augmented reality) elementtejä. Kun katutaidetta katsellaan mobiililaitteella, voidaan näyttää muraalilla esittää tekemiseen liittyvää materiaalia ja tietoja tekijöistä sekä taiteellista materiaalia.

Nuoret dokumentoivat hankkeen videolle kertoen miten hanke tehtiin ja laativat siitä postituksia sosiaaliseen mediaan. Sosiaalisen median kautta etsitään myös muualla Euroopan unionissa olevia nuoria katutaiteen tekijöitä ja pyritään tekemään yhteistyötä heidän kanssaan.

Lisäksi muraali toimii jatkossa nuorten ”ilmoitustauluna”, he voivat lisätä sinne QR-koodeja, joiden kautta pääsee katsomaan nuorten tekemää sisältöä (musiikkia, runoutta, kuvia).

Katutaideteos liittyy Tampereen ja Tarton ystävyyskaupunkien juhlavuoteen. Tampere ja Tartto solmivat 30 vuotta sitten yhteistyösopimuksen, vuonna 1997 avattiin Tartossa Tampere-maja, joka on molemman ystävyyskaupungin yhteistyö- ja kulttuurikeskus. Tänä vuonna järjestetään kyseisen sopimuksen 30-vuotisjuhla ja Tampere-majan 25-vuotisjuhla.

Nuoret toteuttavat katutaideteoksen ja videotallenteen Tampereelta ja Tartosta tulevien ammattitaiteilijoiden ja ohjaajien avustuksella.

Tampereen ja Pirkanmaan yhteisen kulttuuripääkaupunkihaun jatkohanke Operaatio Pirkanmaa on ollut mahdollistamassa muraalin toteutusta.

Paikka – Sõpruse sild / Ystävyyden silta

Projektin toteuttajat

Tampere Maja
SirkusRakkausPumPum
Tartu Noorsootöö Keskus
Suomen Viron-instituutti

Projektia tukevat:

Operaatio Pirkanmaa
Tampereen kaupunki
Tarton kaupunki
Tartu 2024
Suomen suurlähetystö Virossa
Diggiloo
Euroopan Komissio
FinTango