Enn Põldroos “Panoptikum”

Enn Põldroosi teatakse kui monumentaaltööde meistrit, aga ka poliitiku ja kirjanikuna ning tema maalikunst ja kirjateosed on pälvinud mitmeid tähtsaid preemiaid. Ta on loonud sadu maale ja monumentaalteoseid. Oma töödes eelkõige sotsrealismi, rahvusromantismi ja sürrealismi puudutanud maalikunstnikuna tuntud Põldroos on 2000. aastatel loonud kunsti ka arvuti abil, mille tulemuseks on digigraafiline kunst ja arvutimaalid, mida võib praegu näha ka Tampere Majas.

„Panopikum“, mida on juba eksponeeritud Pärnus uue kunsti muuseumis ja Viviann Napi galeriis, koosneb arvutiga töödelnud mitmetähenduslikest, värvikaist ja sümbolirikkaist maalidest, digiprintidest. Panoptikumi väljapaneku peamotiivideks on kunstniku enese näoplaan või tema muusa. Tööd on valminud eelmisel ja üle-eelmisel aastal. Põldroos vanema kunstnikepõlvkonna esindajana on ebatavaline nähtus, sest üle 70-aasta vanuses loobutakse enam harva kindlaks kujunenud loomelaadist ja tehnikast ning minnakse üle teisele. Põldroos on oma sõnade järgi lihtsalt „rahutu hing“, kes otsib uut väljundit.

Enn Põldroos “Panoptikum”

Enn Põldroos on tunnettu monumentaalisten teosten mestari, mutta myös poliitikko ja kirjailija. Hänen maalauksensa ja kirjansa ovat saaneet monia merkittäviä palkintoja. Hänen uraansa mahtuu satoja maalauksia ja monumetaalisia teoksia. Töissään ennen kaikkea sosialistisen realismin, kansallisromantismin ja surrealismin taiteilijana Põldroos on 2000-luvulla tehnyt taidetta myös tietokoneella. Tuloksena on digigrafinen taide ja tietokonemaalaukset, joita on esillä Tampere-majalla.

Panoptikum oli aikaisemmin esillä Pärnun nykytaiteen museossa ja Vivian Napin galleriassa. Näyttelyssä on tietokoneella tehtyjä digiprinttejä, ne ovat moniselitteisiä, värikkäitä ja symbolistisia. Näyttelyn aiheena on taiteilijan kasvot tai muusa. Teokset ovat valmistuneet kahden viime vuoden aikana. Põldroos vanhemman taiteilijasukupolven edustajana on epätavallinen ilmiö, sillä yli 70 vuoden iässä harvoin muutetaan oma taiteilijaluonnetta ja vuosien mittaan muodostunutta tekniikkaa. Põldroos kuvaa itseään “rauhattomana sieluna”, joka etsii uusia ilmaisumuotoja.