Ilme Rätsep “Päikese ring”

“Päikese ring” on moe- ja siidimaalikunstnik 60. juubeliaasta tekstiilinäitus. Näitus kirjeldab hommikuvalguse esimeste päikesekiire saabumist.

Ilme Rätsep on Eesti üks omanäolisemaid tekstiilikunstnikke. Ta on lõpetanud ERKI moeeriala aastal 1982 ning ligi 30 aastat töötanud TTÜs õppejõuna moedisaini ja kunstiajaloo alal. Tema autorisari “O tempora, o mores” on talletatud Vikerraadios.

”Näitus kirjeldab hommikuvalgust, kuidas udulaamad liuglevad üle kidura maastiku. Vaikus on lõputu. See kestab veel mõned hetked. Siis ta tõuseb nii nagu alati, aastatuhandete jooksul. Igal hommikul uus ja kordumatu”, võtab kunstnik kokku oma näituse teema.

“Siidimaal on olnud minu eluarmastus, hobi ja töö. Ateljees olen veetnud 12 950 päeva, kulutanud 580 liitrit värvi, 285 pintslit, 11 520 meetrit siidi, joonud 69 350 tassi kohvi ja läbinud teadmata arvu kilomeetreid,” kunstnik muigab.

Ilme Rätsep ”Aurinkorinki”

Aurinkorinki on muoti- ja silkkimaalaustaiteilijan 60-vuotisjuhlanäyttely. Näyttely kuvaa aamuvalon ensimmäisiä auringonsäteiden saapumista.

Ilme Rätsep on Viron yksi omannäköisempiä tekstiilitaiteilijoita. Hän on valmistunut Viron valtiollisesta taideinstituutista vuonna 1982 ja on opettanut TTÜ:ssa lähes 30 vuotta muoti- ja taidehistoriaa. Hän teki Viron radioon ohjelmasarjan O tempora, o mores.

“Näyttely kuvaa aamun valoa, miten usva liukuu suomaiseman yllä. Hiljaisuus on loputonta. Se kestää vielä hetken. Sitten se nousee, kuten aina vuosituhansien ajan. Jokainen aamu on uusi ja ainutkertainen”, taiteilija kertoo näyttelyn taustasta.

”Silkkimaalaus on minun rakkauteni, harrastukseni ja työni. Olen työskennellyt ateljeessa 12 950 päivää, kuluttanut 580 litraa väriä, 285 pensseliä, 11 520 metriä silkkiä ja juonut 69 350 kuppia kahvia ja kulkenut mittaamattoman määrän kilometrejä”, taiteilija naurahtaa.

Inspiratsiooni allikateks peab kunstnik vanu kultuure, mida ta kunstiajaloolasena hästi tunneb, ning Eestimaa loodust. Osad tööd on seotud fotoga, näiteks rabamaastikud, kus prinditud fotole on hiljem peale maalitud. “Olen tundnud, milline rikkus on olla looduse osa, mitte vaadata metsa vanaema aia tagant”. ütleb kunstnik.

Innoituksen lähteenään taiteilija mainitsee vanhat kulttuurit, jotka hän tuntee taidehistorian opettajana hyvin sekä Viron luontoa. Osiin teoksiin liittyy valokuva, esimerkiksi suomaisemat, jotka on printattu valokuvaksi ja myöhemmin maalattu päälle. ”Olen tuntenut, minkälainen rikkaus on olla osa luontoa, eikä katsella metsää isoäidin aidan takaa”, toteaa taiteilija.