Henna Halme “Kunst on elu!”

Turu linnast pärit Henna Halmé unenäoliste maalide näituse pealkiri on „Kunst on elu!“. Kunstniku õlimaalid uurivad protsessi, kuidas teoste motiivid muunduvad värvideks.

„Selle Tampere Maja näitusega püüan täita oma kohalolekut unenäolistes hetkedes. Mu maalimisprotsess sünnitab lüürilisi semiabstraktsioone. Nendes maalides irdub maalide motiiv naturalismi konventsioonidest ja muudab selle kahemõõdulisteks värvideks“, võtab kunstnik kokku oma tööprotsessi.

Henna Halme Heavenly message

Henna Halme “Taide on elämä!”

Turkulaisen Henna Halmén unenomaisten maalausten näyttely Taide on elämää! Hänen öljyväriteoksensa tutkivat prosessia, miten aihe muuttuu väreiksi.

”Tavoittelen Tarton näyttelyni maalauksilla täyttä läsnäoloa unenomaisessakin hetkessä. Maalausprosessi synnyttää lyyrisiä semiabstraktioita, joissa aihe on irtautumassa naturalismin konventioista ja muuttumassa väriksi tasapinnalle”, Halmé kiteyttää.

Kunstnik toob Tampere Majale ka oma tütrepoja Leo Benjamini väikeseid teoseid. Kunstnik naeratab, et kaheaastane Leo Benjam on tõeliselt tabanud seda sama protsessi, kuidas motiiv muutub värvideks.

Henna Halmé on õppinud sisekujundust Saksamaal ja ehitusarhitektuuri Tamperes. 1998. aastal lõpetas ta kunstiajaloo ja kunstiõpetaja eriala Turu ülikoolis. Halmél on olnud mitmeid näitusi välismaal, eelmisel aastal oli tal näitus Pariisis ja sellel aastal Stockholmis. Tampere Maja näitus on ta esimene näitus Eestis.

Tampere-majalla on esillä myös Halmén tyttärenpojan Leon Benjamin (syntynyt 2014) pieniä maalauksia. Halmén mukaan kaksivuotiaan pojan töissä maalausten aihe todella irtautuu tasapinnan väriksi.

Vuonna 1951 syntyneellä Halmélla on ollut useita näyttelyitä ulkomailla. Viime vuonna hänellä oli näyttely Pariisissa ja tänä vuonna Tukholmassa. Tampere-majan näyttely on Halmén ensimmäinen näyttely Virossa. Halmé on opiskellut sisustussuunnittelua Saksassa ja rakennusarkkitehtuuria Tampereella. Vuonna 1998 Halmé suoritti taidehistorian ja taidekasvatuksen opinnot Turun yliopistossa.