Sini-Meri Hedberg “Tuul puhub”

Turust pärit kunstniku Sini-Meri Hedbergi näitus koosneb maastikupiltidest, mis kujutavad tuult.

„Olen vaadelnud tuulte iseloomu ja otsinud vahendeid, kuidas seda kujutada. Tuul tähendab liikumist ja alatist muutust. Arvan, et see on ka metafoor. Olen huvitatud sellest, kuidas tuul on nähtamatu. See avaldub liikuvates lehtedes, lainetes, pilvedes. Uurin, kuidas teha abstraktne maali, mis kujutab tuult. Kas selline üldse on võimalik?“, küsib Hedberg.

Sini-Meri Hedberg Ilta

Sini-Meri Hedberg ”Tuulee”

Turkulaisen Sini-Meri Hedbergin näyttelyssä on tuulta kuvaavista maisemamaalauksia.

”Olen tarkkaillut tuulien ominaisuuksia ja etsinyt keinoja, miten niitä kuvata. Tuuli on liikettä, jatkuvaa muutosta. Tuuli on vertauskuva. Olen kiinnostunut tuulen näkymättömyydestä, mutta sen havaitsee liikkuvissa lehdissä, aalloissa, pilvissä. Mietin myös miltä näyttää abstrakti maalaus, jossa näkyy vain tuuli. Onko se mahdollista?”, kysyy Hedberg.

Kunstniku maalides juhatavad värv ja aimatav horisont eksistentsiaalsete küsimuste juurde. Mis tegelikult on üks hetk ja osalus? Kunstnikku huvitab, kuidas maastikus avalduvad aeg ja tunded.

Sini-Meri Hedberg on sündinud 1972. aastal. Ta on lõpetanud Turu kunstiakadeemia 2004. aastal maali erialal. Hedbergi tuntakse pastelltoonides kujutatud maastike järgi. Nendes avaldub põhjamaine taevas, esituslaad meenutab ekspressionismi ja Saksa 19. sajandi romantilist maastikumaali.

Hedberg on Soome kunstnike liidu liige ja ta on esinenud mitmetel ühis- ja personaalnäitustel.

Taiteilijan maalauksissa johdattelevat väri ja maalattu horisontti, ne johdattavat eksistentiaalisten kysymysten äärelle. Miten määritellä ihmisen aika ja oleminen? Taiteilijaa kiinnostaa, miten maisemassa esiintyy aika ja tunteet.

Sini-Meri Hedberg on syntynyt 1972. Hän on valmistunut Turun taideakatemiasta vuonna 2004 maalauksen linjalta. Hedberg tiedetään pastelliväreissä maalatuista maisemista. Niissä kuvastuu pohjoismainen taivas, ilmaisu muistuttaa ekspressionismia ja Saksan 1800-luvun romanttista maisemamaalausta.

Hedberg on Suomen taiteilijaseuran jäsen ja hän on esiintynyt monissa ryhmä- ja yksityisnäyttelyissä.