Anu Kalm Pisike puu

Näitus 2.-26.2.2023

Anu Kalmi joonistustest koosnev näitus põhineb piltidel, mis on joonistatud Pisike puu -nimelise lasteraamatu illustratsioonideks.

Ülle Väljataga ja Jaanika Palmi koostatud raamat „Pisike puu“ alapealkirjaga „Lapsepõlve lood ja laulud“ on justnagu väike eesti lastekirjanduse lühikokkuvõte – seal on tekste rahvalauludest ja Ernst Ennost, Andrus Kivirähki ja Piret Rauani.

“llustreerides oli see minu jaoks rohkem kui tavaline raamatu illustreerimine – see oli kui väike joonistuslik jalutuskäik eesti ajalukku”, tõdeb kunstnik. „Läbi eri aegadel loodud lugude mõtlesin tegelastele ja asjadele, mis kõnelevad veidi laiemalt ajast, kus lood on kirjutatud. Nii on seal näha Nikolai Triigi Konrad Mäe portreed kõrvuti kriimude silmadega kiisu, hüppava hiire ja kargava kassiga, koolivormis lapsi 1960. aastatest, ühelt vanalt aabitsalt tuttavlikult lehvitavat poissi ja Jussikest, kes mitmele põlvkonnale teada oma seitsme sõbraga, aga ka autosid ja ronge, mis omal ajal külmale maale sõitsid”.

Anu Kalm “Pai” 2022

Anu Kalm Pieni puu

Näyttely 2.-26.2.2023

Anu Kalmin piirustukset perustuvat Pisike puu (Pieni puu) -nimisen lastenkirjan kuvitukseen.

Kirjan ovat laatineet Ülle Väljataga ja Jaanika Palm – samanniminen kirja koostuu lapsuuden tarinoista ja lauluista, se virolaisen lastenkirjallisuuden antologia, tekstejä on virolaisista kansalauluista sekä muun muassa Ernst Ennon, Andrus Kivirähkin ja Piret Rauan kynästä.

”Tehdessäni kirjan kuvitusta tuntui tehtävä piirustusretkestä virolaiseen historiaan”, taiteilija toteaa. ”Eri aikoina syntyneet hahmot ja tapahtumat kertovat samalla laajemmin siitä ajasta, jolloin ne on kirjoitettu. Niin Nikolai Triigin Kondrad Mäen kuvat ovat rinnakkain kiilusilmäisen kisun, hyppivän hiiren ja karvaisen kissan kanssa. Siellä on myös 1960-luvun koulupuvussa olevia lapsia, yhdestä vanhasta Aapisesta peräisin oleva tuttavasti heiluttava poika ja monien sukupolvien tuntema Jussi seitsemän ystävänsä kanssa, mutta on myös autoja ja junia, jotka ajoivat aikoinaan kylmälle maalle.”

„Kuna raamat on lapsepõlvest, siis joonistasin nii, nagu ma lapsena armastasin joonistada – värvipliiatsitega. Joonistades said illustratsioonidest ühel hetkel nagu iseseisvad teosed, loodan neid kõnetavat ka ilma tekstideta, mille juurde nad algselt on loodud”, kirjeldab Kalm. „Üksiku lapsena Tallinna vanalinnas ühiskorteris kasvades olid minu lemmikud värvipliiatsid ja raamatud, armastasin lugeda ja joonistada. Illustreerides eesti lastekirjanduse kuldvara said sellest ühtlasi pildid minu lapsepõlvest ja ajast enne ja pärast seda läbi minu käe ja südame“.

Raamatu andis välja Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös Kultuuriministeeriumiga ja see kingitakse kõigile vastsündinud Eesti lastele. https://elk.ee/kulastajale/kinkeraamat-pisike-puu/

Anu Kalm on õppinud Eesti Kunstiakadeemias, lõpetanud 1986.a. vabagraafiku ja raamatuillustraatorina. Oli 1980.aastatel neoekspressionistliku rühmituse Rühm T liige. Viljelenud vabagraafikat, illustreerinud raamatuid ja lasteajakirja „Täheke“. Töid kogudes KUMUs, Tartmusis, Liljevalch Konsthallis (Stockholm), Puškini muuseumis Moskvas , Eesti Lastekirjanduse Keskuse kogus ja mujal.

Anu Kalm on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja IBBY Eesti osakonna liige.

”Koska kyseessä on lastenkirja, piirsin niin kuten lapsuudessa rakastin piirtää – värikynillä. Piirustuksissa tuli omia itsenäisiä teoksia ja toivon, että ne koskettavat katsojaa ilman niihin liittyviä tekstiäkin”, Kalm toteaa. ”Yksinäisenä lapsena Tallinnan vanhankaupungin yhteisasunnossa kasvaneena kaverina minulla värikynät ja kirjat, pidin kovasti lukemisesta ja piirtämisestä. Kuvittaessani viron lastenkirjallisuuden aarteistoa kuvista muodostui samalla lapsuuteni piirroksia, ne on kuvaavat entistä aikaa mutta myös nykyistä ja ovat syntyneet kätteni ja sydämeni kautta.”

Kirjan kunstansi Viron lastenkirjallisuuden keskus yhteistyössä kulttuuriministeriön kanssa. Se lahjoitetaan kaikille vastasyntyneille virolaisille. https://elk.ee/kulastajale/kinkeraamat-pisike-puu/

Anu Kalm on valmistunut Viron taideakatemiasta vuonna 1986, pääaineenaan grafiikka ja kirjankuvitus. 1980-luvulla Kalm oli neoekspressionistisen Rühm T jäsen. Hän on toiminut graafikkona ja kirjankuvittajana sekä Täheke-lastenaikakauslehden kuvittajana. Hänen töitään on Viron taidemuseossa ja Tarton taidemuseossa sekä Tukholman Liljevalchin taidehallissa sekä Moskovan Pushkinin museossa, Viron Lastenkirjallisuuskeskuksen kokoelmissa sekä muualla.

Anu Kalm on Viron taiteilijaseuran, Viron graafikkoyhdistyksen ja IBBY:n Viron osaston jäsen.